DOBAI ÉPÍTÉSZIRODA KFT


1. számú Általános Iskola, Budaörs, Hársfa utca 29. (No. 103)

❮ No. 102

lista

No. 104 ❯

1/32
bejárati előtér
2/32
északnyugati nézet (az étterem és a tornaterem homlokzatával)
3/32
nyugati homlokzat, főbejárat
4/32
délnyugati nézet
5/32
az aulatér, nézet a főlépcső felé
6/32
érkezés az első emeletre
7/32
első emelet, az aula mentén futó folyosó
8/32
az első emeleti galéria, nézet a bejárati előtér felé
9/32
aula
10/32
aula, nézet a főlépcső felől
11/32
I. emelet, az átrium alatti zsibongó terület
12/32
a harmadik lépcsőház részlete (III. emelet)
13/32
tornaterem
14/32
az aula feletti átrium esti képe (III. emelet)
15/32
a második emeleti átrium esti képe
16/32
keleti homlokzat az iskolaudvarral
17/32
keleti (téli) összkép
18/32
a bejárati előtér
19/32
harmadik emeleti folyosó, fotó: Tardos Tibor
20/32
egy második emeleti tanterem bejárata, fotó: Tardos Tibor
21/32
egy első emeleti tanterem bejárata, fotó: Tardos Tibor
22/32
a leány WC berendezése, fotó: Tardos Tibor
23/32
a fiú WC berendezése, fotó: Tardos Tibor
24/32
a sportudvar az első emeleti kijárat-hídról, fotó: Tardos Tibor
25/32
helyszínrajz > tervlap
26/32
a földszint alaprajza > tervlap
27/32
az első emelet alaprajza > tervlap
28/32
a második emelet alaprajza > tervlap
29/32
a harmadik emelet alaprajza > tervlap
30/32
hosszmetszetek" > tervlap
31/32
keresztmetszetek 1. > tervlap
32/32
keresztmetszetek 2. > tervlap

Budaörs Város Önkormányzata 2006-ban országos tervpályázatot hirdetett az új 24 tantermes iskola terveinek elkészítésére. Pályázatunkkal III. díjat nyertünk, azonban a tervezőkkel folytatott egyeztetések következtében a munka az irodánkban kötött ki. A budaörsi 24 tantermes általános iskola pályázatában rendkívül összetett programot kellett megvalósítani. A szűk, háromszög alakú telken létesítendő épületben a 24 tantermen és a szükséges szaktantermeken kívül, komplett 500 adagos főzőkonyhát és éttermet, 2 kosárlabda pályát tartalmazó, elválasztható tornatermet és öltözőket kellet elhelyezni. Sokféle változat felrajzolása után, tervünk megoldásként egy egyszerű, kompakt formát javasolt: négyszintes, lényegében öttraktusos szerkesztésű épületet. Ezzel a lehető legnagyobb területet lehetett biztosítani a külső tevékenységeknek is.

A földszinten a konyha-étterem, a jelentős méretű többszintes aula és a parkoló kapott helyet. (A magas és agresszív talajvízszint miatt pincegarázs építésére nem volt lehetőség). Az első emeletre, az étterem és a konyha fölé került a hatalmas tornaterem, melyet az öltözők zónája és az aula légtere választ el a tantermek sávjaitól. Az első, második és harmadik emeleten lévő tantermek (előadók, tanári szobák, és irodák) keletre és nyugatra tájolt sávja flexibilisen átosztható. Ez a nagymélységű sáv a folyosók felől másodlagos bevilágítással rendelkezik. Az öttraktusos rendszer középső sávjában a közlekedő, kiszolgáló és bevilágítóterületek helyezkednek le. Az aula tere felett, a harmadik emeleten, a második emeleti átriumhoz hasonló átrium helyezkedik el. Így a második és a harmadik emelet diákjai a szünetben épületen belül is kimehetnek a szabad levegőre. Az összetett programot természetes anyagokkal formáltuk épületté: fehér vakolatot, fafelületeket, sok üveget, tartós anyagokat használtunk. Igyekeztünk a diákok által intenzíven használt területeket mindenütt beburkolni, a WC csoportokat kiemelkedően jó minőségűre szerkeszteni. Különleges, automata árnyékoló szerkezetekkel kombinált automata szellőzőrendszert építettünk be a tantermeknél. Az épületen kívüli területen helyeztük el a sport és szabadidős funkciókat, melyek a szűk terület kellően tagolva szolgálják a diákság intenzív mozgásigényét. A kivitelezés 2008 decemberében közbeszerzési eljárás lefolytatása után kezdődött és 2009 szeptemberében be is fejeződött.

2006-2009. Építész tervező: Dobai János DLA. Munkatársak: Vizdák Janka, Sz. Horváth Ágnes. Belsőépítész: Tardos Tibor, Tardos-Design Bt. Épületszerkezetek: Dr. Becker Gábor, ADECO Kft. Tartószerkezetek: Gecsényi Róbert, Dinam Kft. Épületgépészet: Garancsy András, Projekt stúdió 2 Bt. Elektromosság: Rajkai Ferenc, Hungaroproject Kft. Kert és környezet: Dr. Balogh Péter István, s73 Kft. Tűzvédelem: Takács Lajos Gábor. Konyhatechnológia: Szefcsik József, Quadrivium Bt. Talajmechanika: Dr. Hajnal Géza, T.A.U.P.E. Kft. Mélyalapozás: Áment András, Petik és Társai Kft. Külső víz-csatorna: †Bíró Péterné, Pentaplan Kft. Útépítés: Nyulasi Erik. Épületakusztika: Csott Róbert. Építtető: Budaörs Város Önkormányzata, Szabó Gyula, Ács Katalin, †Gergely Katalin. Kivitelező: ZÁÉV Zrt. Sulák László, Fekete Tamás. Műszaki ellenőr: NOX 2000 Zrt. Pintér Péter. Fotó: Bujnovszky Tamás, Tardos Tibor 12551 m2

> Grundschule, Budaörs Hársfa u. 29. az Architekturführer Budapest c. új útikönyvben. (DOM Publishers, Berlin). > Budaörs Elementary School, a School Architecture c. új könyvben. (Tianjin Ifengspace Media Co., Peking, Kína). > Budaörs Elementary School (az ArchDaily épületbemutatója) > Budaörsi iskola (a 6b.hu filmje) > Budaörs új iskolája (az Építészforum cikke) > A csendes építészet 24 tantermes általános iskola Budaörsön, Lévai-Kanyó Judit, Műértő (HVG) Bp., 2010. június. > Prelúdium Általános Iskola Budaörs, Pesti Mónika, Alaprajz Bp., 2010/2. > Lehet-e baj a dobozépítészettel 1. számú Általános Iskola, Budaörs, Torma Tamás, Népszabadság Bp., 2010. április 9.